Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

„I Ciechanowski Hubertus 2021” 13-11-2021

Okręgowe Obchody Dnia Świętego Huberta

W dniu 13-11-2021w Ciechanowie odbyły się Okręgowego Obchody Dnia Świętego Huberta – „I Ciechanowski Hubertus 2021”. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą z ceremoniałem łowieckim w Kościele Farnym. W wydarzeniu udział wzięli zaproszeni goście, m.in. wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski, wiceminister Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba, senator RP Jan Maria Jackowski, Wicestarosta Ciechanowski Marek Marcinkowski, a także senat Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie.

Mszy świętej przewodniczył jej bp Roman Marcinkowski – biskup senior diecezji płockiej, a koncelebrowali m.in. ks. kan. Krzysztof Kozłowski – kapelan ciechanowskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego i diecezjalny referent ds. myślistwa oraz kapelani kół łowieckich.

To święto ludzi wrażliwych na piękno przyrody, bo myśliwy nie jest wielki przez to, co pozyskał, ale przez to, jak to uczynił. Dlatego zwracamy uwagę na serce i intencje, aby wykorzenić wpierw z nich najpierw nienawiść i egoizm, bo przyroda jest nam zadana, abyśmy byli za nią odpowiedzialni.

– mówił na początku liturgii ks. kan. Kozłowski.

Jeśli w tradycyjny sposób obchodzicie święto swego patrona św. Huberta, to oznacza to również, że chcecie odwoływać się do wartości i nadziei chrześcijańskiej, której zwłaszcza we współczesnym świecie trzeba bronić. Bo jeśli jesteś autentycznym chrześcijaninem, to konsekwentnie nie zgadzasz się na krzywdzenie ludzi, to umacniasz swego ducha przykładem świętych i męczenników, to nie zapierasz się swego Boga ani wartości ewangelicznych, to wiarę swą przeżywasz nie tylko w sercu, ale też ukazujesz ją w postępowaniu i dokonywanych wyborach.

– mówił w homilii bp Marcinkowski.

Po homilii biskup poświęcił sztandar koła łowieckiego „Jeleń” w Mławie i koła łowieckiego „Paszkot” w Sułkowie Kolonii. „To znak prawego łowiectwa i braterstwa między nami”, mówił Daniel Nitowski, łowczy okręgu ciechanowskiego.

Myśliwi obecni w ciechanowskiej farze złożyli również ślubowanie, że „będą przestrzegać sumiennie prawa łowieckiego, że będą postępować zgodnie z etyką łowiecką, że zachowają tradycje polskiego łowiectwa, będą chronić przyrodę, dbać o dobre imię łowiectwa i dobro polskiego myśliwego”.

Po mszy świętej poczty sztandarowe, myśliwi, uczniowie szkół mundurowych czy przedstawicieli PUZ w akademickich strojach (na czele z rektorem dr. inż. Grzegorzem Kocem i dziekanami wydziałów oraz zaproszeni goście przemaszerowali na Plac Jana Pawła II, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Tam łowczy krajowy Paweł Lisiak wręczył osobom zasłużonym dla łowiectwa Medale Zasługi Łowieckiej (przyznawane przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich działającą przy władzach centralnych PZŁ) oraz Odznaki „Za Zasługi dla Łowiectwa Okręgu Ciechanowskiego”.

Oficjalną część uroczystości zakończyło ślubowanie złożone na ręce łowczego krajowego przez ośmiu nowych myśliwych.

W kole mamy oczywiście przewagę mężczyzn i tylko dwie kobiety, ale traktujemy siebie z szacunkiem, na równi. Nasz teren obfituje w bogate tereny łowieckie. Jest pięknie, a obcowanie z naturą jest nieocenione

– mówiła nowo zaprzysiężona diana z koła łowieckiego „Szarak” w Działdowie .

Wspaniałą oprawę muzyczną zapewnili łowieccy sygnaliści oraz Orkiestra Dęta działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sochocinie.

Na Ciechanowskim Hubertusie można było obejrzeć wystawę myśliwskich trofeów, zapoznać się z rasami psów myśliwskich i obejrzeć pokaz sokolniczy. Był też  wspaniały bigos myśliwski oraz wyroby z dziczyzny.

Swoje stoiska wystawiły koła łowieckie, policja, państwowa straż pożarna, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego, szkoły mundurowe i grupa wolontariuszy zbierająca środki na leczenie chorych dzieci.

 

 

.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp